Doğum Koçluğu İle Ebe Arasındaki Farklar Nelerdir? Yorum Yap

Doğum ortamlarında gelişen teknoloji ile birlikte karmaşık bir hal alması ve yapaylaşması anneye ve aileye kesintisiz desteğin de azalması sonucu doğum koçluğu birçok ülkede tercih edilmektedir. Ebelerin aktif olarak doğumlara katıldığı hatta annenin doğumdaki tek yardımcısı olduğu ülkelerde ebe ve doğum koçunun görevlerinin farklı olduğu görülmüştür. Ebe ve doğum koçu beraber çalıştıkları zamanlarda anneye ve aileye büyük faydalar sağlamaktadır. Bir ebenin ve doğum koçunun arasındaki en büyük farklardan bir tanesi medikal geçmişlerin olmasıdır.

Doğum koçluğu eğitimi sertifikası alan bireyler anneyi doğum öncesin de, doğum anında ve doğumdan sonra fiziksel ve duygusal olarak yalnız bırakmayan ve onların bu süreçteki en büyük destekçileridir. Modern doğum kültüründe tüm doğum sürecinde ve doğum anı boyunca anne ile babaya kesintisiz destek verir.

Doğum koçları doğumdan önce anne ve babayla buluşarak onlara bu süreci nasıl geçirmelerini, beklentilerini ve korkularını keşfetmek için yoğun bir şekilde onlarla çalışır. Doğum koçları anneleri doğuma hazırlamak için belli başlı masaj teknikleri kullanabilir. Doğum pozisyon önerileri için doğum fizyoloji bilgilerinden faydalanabilir, cesaret verebilir, nefes ve meditasyon teknikleri ile yardımcı olabilir. Ailenin genel hastane prosedürlerini anlamada yardımcı olurlar. Doğum koçunun görevi anneyi bu süreçte onurlandırmak ve bu yolu anne ve babayla birlikte bir danışman ve en büyük destekçi olarak yürümektedir.

Ebenin Doğumdaki Yeri

Hemşireler ve ebeler tıbbi bir eğitim aldıkları için doğumun teknik yönünde ebeleri görebiliriz.Doğum koçluğu eğitimi sertifikası alan doulalar tıbbi bir eğitim almadıkları için bebeğin kalp atışlarını kontrol edemezler. Anneyi muayene edemez ve ilaç veremezler. Doğum koçları yalnızca hemşirelerin ve ebelerin aynı anda ilgilendikleri hamile sayısı fazla olduğundan dolayı kişilere zaman ayırıp fiziksel, duygusal ve bilgilendirici destek için annenin yanında olurlar.

Doğum anında ebenin ve diğer sağlık personellerinin ilgi konuları bebek ve anne sağlığı olduğu için annenin doğumdaki duygusal durumu ile ilgilenemezler.Bu konuda ilgilenen kişi ise online doğum koçluğu eğitimi alan  doğum koçlarıdır. Anneyi doğum anında duygusal boşluğa düşmemesini ve bebeği ile sağlıklı bir iletişim kurmasını sağlar. Doğumdan sonra da ebelerin görevi bitse de doğum koçlarının görevi devam eder anneyi doğumdan sonra ki sürece de hazırlar.

Sizler de doğum koçluğu eğitimi sertifikasına dahil olarak hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Online Doğum Koçluğu Eğitimi Sertifika Programı hakkında detaylı bilgi almak için 0530 354 96 66 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz..

Doğum Koçluğu (Doula) Eğitimi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Koçnet Akademi
Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Devam Et
0