aile danışmanlığı eğitimi

Aile Danışmanlığı Eğitim Sertifikası Yorum Yap

Aile Danışmanlığı Eğitim Sertifikası Aile, toplumun temel taşıdır. Ailelere danışmanlık yaparak sorunlarını çözmelerine yardım edecek olan kişilerin nesiller arası travma aktarımları, stres ve duygu yönetimi, krize müdahale, aile ve çocuk hukuku, çatışma çözümü, aile-sağlık etkileşimi gibİ konularda yeterli düzeyde bilgi ve beceri sahibi olmaları gereklidir.

Koçnet Akademi ile üniversite işbirliği ile hazırlanan Aile Danışmanlığı Eğitim Sertifika programı Aile Danışmanı olmak isteyen kursiyerlerin bu donanıma sahip olmaları amaçlanmaktadır.

Türk Aile Yapısı Özel İhtisas Komisyonu aileyi; Kan bağlılığı, evlilik ve diğer yasal yollardan, aralarında akrabalık ilişkisi bulunan ve çoğunlukla aynı evde yaşayan bireylerde oluşan aynı zamanda bireylerin cinsel, psikolojik, sosyal ve ekonomik ihtiyaçlarının karşılandığı, topluma uyum ve katılımların sağlandığı ve düzenlendiği temel bir birimdir. 

Aile birbirine bağlı kuvvetlerden etkilenen bir sosyal sistemdir. 

Aile danışmanlığı; Aile bireyleri arasındaki etkileşimleri değiştirmeye odaklanmış, bir birim olarak ailenin ya da ailenin alt sistemlerinin ve / veya birey düzeyinde aile üyelerinin işlevselliğini iyileştirmeyi hedefleyen, bir psikoterapötik çabadır. 

Aile Danışmanlığı Eğitiminin Faydaları

Psikoterapi yaklaşımlarının çoğu danışanların geçmişi üzerinde dururlar. Problemin asıl nedeninin geçmiş yaşantılar olduğunu düşünürler. Oysa aile danışmanı yaklaşımlarının çoğu kişinin geçmişinin sorunun oluşumunda önemli olabileceğini kabul etmekle birlikte, gerçek nedenleri geçmişte değil de bir sistem olarak günümüzde aile içi iletişim ve etkileşimlerde arar. Aile danışmanları için sorun bu açıdan bakıldığında bir sistem olarak ailenin bütünlüğü içinde aranmaktadır. Bu bakımdan terapist aile bireylerinin seansa getirdikleri sorunlara ve şimdiye odaklanır.

Aile danışmanı özel amaç ve hedefleri olabileceği gibi, genel anlamda, evlilik ve aile içi uyumu arttırmak, ilişkilerde ve etkileşimlerde doyumun sağlanmasına katkıda bulunmak, nitelik ve niceliksel farklılıklar oluşturmak, eşler arası ve aile içi uyumsuz tutum ve davranışların değiştirilmesinde önderlik edebilmektedir.

Son yıllardaki gelişmeler, insanın durumunu inceleyen baskın ve geleneksel ruh sağlığı bakış açılarının çok ötesinde alana daha geniş bir pencereden bakmayı zorunlu kılmış, ilişki işlevselliğini temel alan bütüncül bir yaklaşım benimsenmiştir.

Bir problemin çözümünde birden çok çözüm yolu olabileceği gibi aile danışmanında de bu tarzdaki çoklu yaklaşım etkili sonuç alınmasında önemli bir faktör gibi gözükmektedir. Aile danışmanlığında birden çok yöntemin kullanılıyor olması, çeşitli psikiyatrik hastalıkların tedavisinde de net ve etkin sonuçlar elde edilmesine katkıda bulunmaktadır. Şizofreni gibi bazı psikotik sorunlarda, uygulanan tedaviye aile danışmanlığı seansları dahil edildiğinde daha yüz güldürücü sonuçlar alındığı belirtilmektedir.

Aile danışmanlığının kazandırdığı en önemli donanımlardan biri de iletişim ve sorun çözme becerileridir. Aileler bu sayede daha tatminkar bir yaşam sürdürebilmektedirler.

Koç Net Akademi sitemiz üzerinden Aile Danışmanlığı Eğitim Sertifika Programına Katılmak için Hemen Ara… 0530 354 96 66 yada aşağıda yer alan linke tıklayıp eğitimi dahil olabilirsiniz.

Aile danışmanlığı eğitiminden faydalanmak için hemen Tıklayınız….

Aile Danışmanlığı Eğitimi Sertifikası 480 Saat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Koçnet Akademi
Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Devam Et
0