Hasta Yaşlı Bakım Sertifikası 560 Saat Yorum Yap

Hasta Yaşlı Bakım Sertifikası 560 Saat Koç Net Akademi ile üniversite işbirliği ile hazırlanan Hasta ve Yaşlı Bakımı Programı; Yaşlı ve hasta bakımı alanında çalışacak kişilere bu alanda başarılı şekilde faaliyet göstermelerini sağlayacak donanımı edindirmek amaçlanmaktadır. Yönetmeliğe uygun sertifika programına katılarak sizde Hasta ve Yaşlı Hizmetleri Uzmanı pozisyonunda çalışabilirsiniz.

Hastalıkta ya da yaşlılıkta yalnızlıktan korunması, fiziki aktivite ve egzersiz programları, beslenme eğitimi, kazalardan korunma, sigara ve alkolün bıraktırılması gibi psikolojik ve sosyal desteği kapsayacak hizmet hasta ve yaşlı bakımcısının temel görevidir.

Yaşlı ve Hasta Bakımı; Yaşlılıktan veya hastalıktan dolayı oluşan engelleri gidermek, yaşlının / hastanın bedensel ve ruhsal ihtiyaçlarını gidermek ve kendisini iyi hissetmesine yardımcı ve destek olma faaliyetlerini kapsamaktadır.

Hasta ve Yaşlı Bakıcılığı Sertifikası ile yaşlıların sağlığını yükseltirken, aynı zamanda psikolojisinde de daha iyi olduğu gözlemlenmiştir. Hasta ve Yaşlı Bakıcılar doktorların önerileri doğrultusunda hasta kişilere aileleri ve yaşadıkları ortamda, sağlık ekipleri tarafından hastalığının gerektirdiği tedaviler uygulanarak tıbbi ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde düzenli ve sağlıklı bakım hizmetler sunarlar.

Ülkemizde yaşlı nüfus oranı arttıkça yaşlılığa özgü sağlık sorunları da artmakta ve bu sorunun çözümleri için günden güne yeni öneriler oluşturulmaktadır. Yapılan çalışmalar yaşlıların genellikle kendi ev ortamlarında bakım almayı tercih etmeleri profesyonel hasta yaşlı bakım personeline ihtiyacı artırmaktadır.

Hasta Yaşlı Bakım Personelinin Görevleri

Tüm bu yapılacak uygulamalar Hasta Yaşlının Bakımı ve sağlığına kavuşabilmesi için hasta bakıcılar tarafından özenle yapılması gerekmektedir. Hasta sürekli kontrol altında tutularak hastalığının durumu hakkında doktoruna bilgi verilmelidir. Hasta ve Yaşlının iştah, uyku, idrar ve kusma, dışkıya çıkma gibi önemli durumları denetim altında tutulmalıdır. Herhangi bir sorunla karşılaşıldığı takdirde doktoruna hemen haber verilmelidir.

  • Hasta ve Yaşlı için muayene ve kontrol imkanı sağlamalı,
  • Hasta ve Yaşlının beslenme ve vitamin ihtiyacına göre yiyeceklerini planlama
  • Hasta ve Yaşlının günlük ihtiyaçları (banyo, ağız ve diş bakımı, giyinme, yemek ), egzersiz ve psikolojik desteği sağlanmalı
  • Hasta ve Yaşlının günlük temizliğine dikkat etmeli
  • Hasta ve Yaşlının kalacağı yerin hareket ve konforu sağlanmalı

Koç Net Akademi sitemiz üzerinden Hasta ve Yaşlı Bakımı Sertifika programına katılarak  mesleğin gerektirdiği yeterlikleri kazanan bireyler; Hastane, Huzurevi, Bakımevi, Rehabilitasyon merkezi, Evlerde çalışma imkanı bulabilmektedir. 

Hastane, huzurevi, bakımevi, rehabilitasyon merkezi ve evlerde Hasta Bakıcı Yaşlı Bakıcı olarak çalışmak isteyenler için zorunlu bir programdır.

 

Hasta ve Yaşlı Bakım Eğitimi

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Koçnet Akademi
Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Devam Et
0