öğrenci koçluğu ve eğitim danışmanlığı

Öğrenci Koçluğu ve Eğitim Danışmanının Görevleri Yorum Yap

Öğrenci koçluğu ve Eğitim danışmanlığı eğitimi ile öğrencilerin kendilerini tanımaları, güçlü yanlarını ve yeteneklerini keşfetmelerini, hedef koymalarını sağlamaya ve kaynaklarını daha iyi kullanabilmelerine yönelik, yol haritası ve eylem planı yapmalarına destek sağlayacak bireyler yetiştirmek hedeflenmektedir.

Öğrencilere eğitim alanında destek sağlamayı amaçlayan bir sistemdir. Eğitim koçluğu aynı zamanda kişisel gelişim faaliyetlerini de kapsar.

Öğrenci koçu ve eğitim danışmanı öğrencinin okul yaşamını ve hayatının diğer alanlarını düzenlemesinde çözüm yaratıcı yaklaşımlarda bulunur. Öğrencinin, içsel dünyasında farkındalığını arttırır. Ders ve okul başarısının yanı sıra, hayat başarısı konusunda yardımcı olur, yön gösterir. Yeni bakış açıları geliştirerek kendini daha iyiye taşımasına yardımcı olur.

Öğrenci koçu ve eğitim danışmanı asla öğrencinin ders çalışmama nedeni ile ilgilenmez. Öğrencinin, derslerini sıkılmadan, bunalmadan nasıl rahat çalışabileceğiyle ve öğrencinin ailesinin de, kendi katkısıyla buna nasıl yardım sağlayabileceği ile ilgilenir. Öğrenci koçu ve eğitim danışmanı öğrencinin çözümü kendisinde bularak doğru çalışma yöntemini bulmasına yardımcı olur. Öğrencisinin özgüven kazanıp, ayaklarını yere daha sağlam basmasına yardımcı olarak, kişisel gelişim alanında da gelişmesine yardımcı olur.

Öğrencilerin keşif ve gelecek odaklı düşünebilmelerini, konsantrasyon geliştirmeleri, çözüm odaklı olabilmeleri ayrıca sınav kaygılarını kontrol edebilmelerini öğretebilmeleri için öğrenci koçu ve eğitim danışmanına şu görevler düşmektedir.

  • Öğrencinin okul başarısını artırmayı 
  • Öğrenciye uygun hedefler seçmeli
  • Öğrencinin etkin çalışmasını sağlamalı
  • Zamanı önceliklerini seçerek kullanmayı öğretmeli
  • Öğrencinin güçlü yönlerini açığa çıkartması ve kullanmasını sağlama
  • Doğru iletişim kurma becerilerini artırma
  • Öğrencinin kendine güvenini geliştirmesini hedeflemelidir

Hedefleri doğru belirleme ayrıcalığı yaşamı anlamlı hale getirir. Her birey başarılı olmak hayallerini gerçekleştirmek ister. Başarılı olmak için, açık, net ve ulaşılabilir hedefler belirlemeli, belirlenen hedeflere odaklanmalı ve hedefleri gerçekleştirmek için azimli olunmalıdır. Hedef belirlemeden başarılı olmak zordur. Öğrenci koçluğu ve eğitim danışmanı öğrencinin hedeflerini belirlemeleri ve kolaylaştırması görevleri arasındadır.

Öğrenci Koçluğu ve Eğitim Danışmanlığı Eğitimi Sertifika Programına katılmak için 0530 354 96 66 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz. Ya da aşağıda linki tıklayarak satın alma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

Öğrenci Koçluğu Eğitimi ve Eğitim Danışmanlığı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Koçnet Akademi
Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Devam Et
0