Okul Öncesi Dönemde Montessori Eğitimi 4

Okul Öncesi Dönemde Montessori Eğitimi, çocuk merkezli olması, kullanılan materyallerinin özellikleri ve eğitim anlayışı ile çocuğun gelişimini desteklemektedir. Maria Montessori (1896’da Roma Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olarak ülkesinin ilk kadın tıp doktoru) tarafından geliştirilen bu eğitim yaklaşımında çocuklar gerçek materyallerle birebir çalışmakta ve bu materyaller çocukların gelişim alanlarını desteklemektedir. 

Montessori eğitim programı okul öncesi yıllardaki çocukların gelişimlerini desteklemede önemli bir yer tutmakla beraber, okul öncesi dönemde  alternatif bir eğitim imkanı da sunmaktadır. Montessori eğitimi çeşitli ülkelerde de yaygın olarak uygulanmakla birlikte Türkiye’de de Montessori
eğitimi veren okul öncesi eğitim kurumları sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

Montessori’ye göre çocuk, içi yetişkinler tarafından doldurulacak boş bir kase değildir. Montessori felsefesinde ‘çocuğun bireyselliği ön plandadır. Her çocuk, kendine özgü bir gelişime sahip bireysel bir kişiliktir. Çocuk asla kısıtlanmaz ya da yaptıklarından dolayı eleştirilmez. Aksine desteklenerek çocuğun olumlu kazanımlarının pekiştirilmesi sağlanır.

Montessori Eğitiminin Amacı

Temeli bireysel eğitime dayanan Montessori eğitimi çocuğun bağımsız olmasını sağlamak, çocuğa her şeyi bulabileceği ve gelişimini destekleyen en uygun çevreyi hazırlamaktır. Bu aktif katılım sayesinde çocuklar seçim yapma özgürlüğü kazanmakta, hangi materyalleri kullanacağını seçerken, neyi nasıl yapacağına kendisi karar vermektedir. Bu eğitimle problem çözme, yaratıcılık ve iletişim becerilerine yönelik kazanımlar elde edilmektedir.

Ayrıca Montessori eğitiminin amacı sadece çocuğa bilgi aktarmak değil, çocuğun araştırma ve öğrenme isteğini uyandırmaktır. Başlangıçta okul öncesi çağındaki çocuklara uygulanan bu metot, yavaş yavaş diğer eğitim kademelerini de içine alacak şekilde geniş bir uygulama alanı bulmuş Montessori metodunun uygulandığı okulların dünyadaki sayısı binlere ulaşmıştır.

Montessori eğitimine göre çocuk doğa ile iç içedir ve bundan da mutluluk duymaktadır Çocuklarda öz güven, istediğini rahatlıkla dile getirme ve uygulama, bağımsızlık, yardımlaşma, başkalarına karşı saygılı olma üzerine odaklanan Montessori eğitiminde zorlama yoktur. Çocuk Montessori materyalleri ile kendi kendine ve arkadaşları ile deneyerek ve tekrarlayarak öğrenmektedir. Montessori Yöntemi’nin en önemli özelliği, yöntemin kendine özgü bir eğitim felsefesinin üstüne inşa edilmiş olmasıdır. Montessori eğitiminin felsefesi çocuğa bağımsız olmayı sağlayacak ve gelişimini destekleyecek en uygun çevreyi hazırlamakla beraber çocukların toplumsal ve duyusal gelişimlerini destekleyerek gelecek yaşamlarında başkalarına, çevrelerine, kendilerine saygı duyan, sorumluluk sahibi, toplumla uyum içinde yaşamlarını sürdüren bireyler olmalarına katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

Montessori Eğitimi

Çocuğa bilgiyi empoze etmek yerine çocuğun doğasında var olan öğrenme isteğini gerçekleştirecek programa yönelik bir eğitim yöntemidir. Montessori eğitimi ve eğitim materyalleri çocuğun gelişimine ve öğrenmesine büyük katkı sağlamaktadır. Kullanılan materyaller çocuğun dikkatini çekecek şekilde sunulduğu takdirde gelişim alanlarını destekler nitelikte olması açısından önem taşımaktadır. Öğretmen, rehber konumundadır. Motessori eğitimi sadece çocuklara değil eğitimcilere de yeni yaşantılar ve deneyimler sunmaktadır. Araştırma yapma, öğrendiklerini günlük hayata aktarma ve çocuklara uyarlama anlamında yararlar sağlamaktadır. Okul öncesi dönemde Montessori eğitimine yönelik olarak; Eğitim ortamında çocukların özgürce hareket etmelerini sağlanarak, çocuklar araştırma yapma, iletişim kurma ve öğrenme için cesaretlendirilmelidir. Bununla birlikte montessori eğitiminin yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalar yapılabilir. Okul öncesi eğitime yönelik Montessori uygulamalarını içeren teorik kitaplar, uygulamaya yönelik kitaplar hazırlanabilir. Okul öncesi eğitim kurumlarında uygulanan programlara ek olarak Montessori eğitimi de uygulanarak programlar zenginleştirilebilir. 

Montessori Eğitmen Eğitimi Sertifika Programına katılmak için 0530 354 96 66 numaralı telefondan bizlere ulaşabilir, yada aşağıda linki tıklayarak satın alma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Montessori Eğitmen Eğitimi 80 Saat

4 Comments

 1. İçerik çok iyi paylaşılmış, genel bilgilendirme için teşekkürler

  1. Rica ederiz Merve Hanım

   Koçnet Akademi
 2. Çocuklara yönelik mükemmel bir eğitim modeli, eğer çocuklarla ilgili bir iş yapıyorsanız mutlaka vereceğiniz eğitimler içerisinde olmalı

  1. Sizlere sonuna kadar katılıyoruz Azra Hanım, sertifikanız da hayırlı olsun

   Koçnet Akademi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Koçnet Akademi
Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Devam Et
0