Cİnsel Terapi Eğitimi Sertifikası

Cinsel Sorunların Terapi ile Tedavisi Yorum Yap

Cinsel sorunların terapi ile tedavisi mümkündür. İnsan davranışı ve cinselliği bedensel, psikolojik, sosyal koşullardan etkilenir. Cinsellik sadece cinsel organlarla sınırlı değildir. Cinsellikle ilgili duygu, düşünce ve hatalı yerleşmiş inançlar vardır. Cinsel sorunların ve bozuklukların ortaya çıkışında kişinin bedensel ve psikolojik özellikleri ya da ikili ilişkilerin dinamikleri etkili olabilir. Doğal olarak cinsel sorunların tedavisi de onun gelişmesine neden olan etkene göre değişebilir. Kişi ile görüşülerek sorunu ortaya çıkaran, yerleşmesine neden olanlar birlikte incelenir. 

Araştırmalara göre her üç kişiden biri, hayatının herhangi bir döneminde bir cinsel işlev bozukluğu yaşıyor. Psikolojik ve fiziksel etkenler cinsel işlev bozukluklarına neden oluyor. Mutlu ve sağlıklı bir cinsel yaşam doğru terapi ile tedavi edilebilmektedir.

İlişkinin temel taşlarından biri olan cinsellik, doğum öncesi başlar ve ömür boyu devam eder. Temelde duyuya dayalı olsa da sadece cinsel organları değil, bedeni ve aklı da içeren, pek çok faktörden etkilenen bir deneyimdir. Üremeyi, cinsel zevk almayı ve vermeyi içerir.

En bilinen cinsel bozukluk kadında cinsel istek ve uyarılma bozukluğu, erkekte erken boşalmadır. Kadınlarda ve erkeklerde cinsel işlev bozukluklarının görülme sıklığı aynı oranlarda olmuyor. Kadınların yüzde 30-60’ı hayatları boyunca en az bir cinsel problem yaşarken, erkeklerde bu oran yaşam boyu yüzde 40 gibi ortaya çıkıyor.

Cinsel işlev bozuklukları, biyolojik ve psikolojik nedenlere bağlı olarak gelişebiliyor. Cinsel terapist psikolojik cinsel bozukluklarını tedavi edebilmektedir. Psikolojik cinsel bozukluğun en büyük nedeni yanlış ve yetersiz bilgilenme olarak görülmektedir. Özellikle ülkemizde cinsel sorunların temelinde psikolojik ve sosyal faktörlerin çok etkili olduğu gözlemleniyor. Özellikle cinsel yaşam, cinsel anatomi, kadın/erkek rolleri ve cinsellikteki davranışları ile ilgili yanlış inanışlar bunların başında geliyor.

Cinsel işlev bozukluklarına neden olan psikolojik faktörler 

  • Yetiştirilme biçimi ve geleneksel cinsel kadın-erkek rolü, bu rolün dışına çıkamamak,
  • Yetersiz-yanlış bilgilendirme (cinsel tabular, mitler),
  • Katı dini inanışlar,
  • Anne-baba ile olan ilişki,
  • Kişilik problemleri, çekingenlik,
  • Cinsel kimlik ve yönelim problemleri,
  • Cinsel taciz ve travmalar.

Sağlıklı ve mutlu bir yaşam için, sorunların yaşandığı noktalar kabul edilmeli ve cinsel terapi desteği alınmalıdır. Günümüzde cinsel sağlık ile ilgili danışmanlık, tanı ve tedavi arayışı daha ulaşılır bir hale gelmiş durumdadır.Ayrıca kişilerin cinsel sorunlarını daha kolay dile getirebilmesi de tedavinin yaygınlaşmasına katkı sağlamaktadır.

Dünyada ve Türkiye de cinsel terapi ile vajinismus ve erken boşalma olgularının pek çoğu başarıyla, cinsel isteksizlik, erkeklerin sertleşme bozukluğu ve kadınların uyarılma ve orgazm bozuklukları gibi diğer cinsel işlev bozuklukları da büyük ölçüde tedavi edilmektedir.

Cinsel Terapi Eğitimi Sertifika Programına katılmak için 0530 354 96 66 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz. Ya da aşağıda linki tıklayarak satın alma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Cinsel Terapi Eğitimi Sertifika Programı

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Koçnet Akademi
Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Devam Et
0