Cİnsel Terapi Eğitimi Sertifikası

Cinsel Terapi Eğitimi Nedir? Yorum Yap

Cinsel terapi eğitimi ile ilgili ilk çalışmalar 1960 yılında öncü araştırmacılar William Masters (1915- 2001) ve Virginia Johnson (1925-2013) tarafından, birçok cinsel sorunun eğitim ve bazı spesifik masaj teknikleriyle rahatlıkla çözülebileceğini göstermeleriyle başlamıştır. Cinsellik yalnızca penis ve vajina gibi cinsel organlarımızla alakadar değildir. Cinsellik bunlarla birlikte duygu, düşünce ve geçmişten bu yana yerleşmiş inançlarımızın bütünüdür. Bu inançların bir çoğunun hatalı olabildiği bilinmektedir. Vajinusmus gibi cinsel problemlerin tedavisi de oluşumunda rol oynayan nedenlere göre değişebilir. Burada terapist, kişi ile görüşerek problemi meydana getiren ve yerleşmesine neden olan etkenleri birlikte inceler. Sorunun tedavisinde etkili olacak yöntem danışanla ortak bir şekilde belirlenir.

Yaşamın ayrılmaz bir parçası olan cinsellik ile ilgili günümüzde en sık karşılaşılan cinsel sorunlar; cinsel işlev bozuklukları, erken boşalma, vajinismus, orgazm bozuklukları, ağrılı cinsel ilişki, cinsel isteksizlik olarak sıralanabilir.

Cinsel Bozukluklar:

  • Çiftler arasındaki istek farklılıkları:

İlişkide çiftlerin cinsel birleşmenin ne zaman ya da ne sıklıkta gerçekleşeceği ile ilgili anlaşmazlık yaşaması oldukça sık rastlanan bir durumdur. Cinsel terapiye katılan çiftlerin üçte ikisinde erkeklerin kadınlardan daha sık cinsel ilişki beklentisi içinde oldukları görülürken cinsel terapi uzmanı her iki taraf için de kabul edilebilir bir yol ve sıklık bulunması konusunda yardımcı olabilir.

Erkeklerde cinsel birleşme süresince yeterli ereksiyonu sağlayamama olarak ifade edilen sertleşme sorunlarında cinsel istek arttırıcı ilaçların kullanımı yerine psikolojik nedenlerin belirlenmesi ve tedavi süreçlerinde cinsel terapi konusunda uzman bir psikolog desteği almanın tedavi başarısını önemli ölçüde arttırdığı görülmektedir.

  • Ağrılı Cinsel İlişki:

Kadınlarda cinsel birleşme sırasında genital bölgede yaşanan ağrıların bölge çevresindeki kist, enfeksiyon, sistit gibi fiziksel nedenleri olabileceği gibi yoğun kaygı, olumsuz düşünceler, cinsel travma hatıraları, yanlış öğretiler gibi psikolojik nedenler de bu rahatsızlığa yol açabilmektedir. Cinsel terapi ile psikolojik nedenleri ortadan kaldırmak mümkündür.

  • Vajinismus:

Kadınlarda fiziksel hiçbir problem olmadığı halde pelvis kaslarındaki istem dışı kasılmalar nedeniyle ilişkiye girilememesi ya da ağrılı ilişki yaşanması durumu olarak adlandırılan vajinismus problemi aslında kadın, cinsel birlikteliği arzu etmesine rağmen, kadının elinde olmadan gerçekleşen psikolojik bir durumdur. Cinsel sorunlar arasında psikoterapi uygulamalarıyla en rahat çözülebilen sorunlardan biridir. Özellikle cinsellik hakkında doğru olmayan bilgiler nedeniyle korku, kaygı, endişe yaşayan kadınlarda sıklıkla görülen vajinismus tedavisinde cinsellik konusunda uzman terapistlerin danışanların da var olan yersiz korku ve endişeleri eğitim mekanizmalarıyla giderebilir. Vajinismusu yaratan en büyük etken kadının bilinçaltında yatan kaygı ve korkudur. Bu kaygı ve korku nedeniyle erkeği vajina bölgesinden uzak tutar, kasılma ve kitleme görülür.

Cinsel Terapi Eğitimi Sertifika Programına katılmak için 0530 354 96 66 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz. Ya da aşağıda linki tıklayarak satın alma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Cinsel Terapi Eğitimi Sertifika Programı

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Koçnet Akademi
Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Devam Et
0