Doğum Doula Uzmanlığı Sertifikası Yorum Yap

Doğum Doula Uzmanlığı Sertifikası ile ; Fiziksel ve psikolojik değişimlerin yaşandığı hamilelik döneminde Gebelerin kendisi ve bebeği ile ilgili endişelerini, doğum ve lohusalık döneminin kaygı ve sıkıntılarını ortadan kaldırmayı amaçlayan profesyonellerin yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.

Doğum Doula Uzmanlığı Sertifikası programına katılarak mesleki yeterliliğe kavuşan kursiyerler Gebe bilgilendirme ve danışmanlık eğitimlerini yürütebilir. Evde bakım hizmetleri için lohusalık ve bebek bakımı yapabilir, doğum destekçisi olarak hizmet verebilir.

Doğum Koçu ( Doula ) ; Anne adaylarının ve ailenin, hamilelik, doğum, ve annelik sürecini daha kolay, daha sağlıklı ve daha mutlu geçirmeleri için, anne adaylarına ve ailesine destek vermek üzere eğitimler almış olan profesyoneldir.

Doğum Destekçisi ; Anneye doğumdan önce, doğum sırasında ve hemen ardından fiziksel, duygusal ve bilgisel destek sağlayan profesyonellerdir.

Doğum Koçları; Hamile ve ailelerinin doğum öncesi, doğum süreci ve sonrası dönemlerine ilişkin durumlarını, ağrı yönetimini, ailenin yeni rollerini benimsemeleri konusunda bilgilendirilmeleri görevlerini üstlenirler. Doula Uzmanlığı Sertifika programı ile sağlıklı anne, sağlıklı bebek, sağlıklı aileler ve sağlıklı toplum amaçlanmaktadır.

Yurtdışında yapılan araştırmalar doğum destekçilerinin katıldığı doğumların daha kısa ve daha az komplikasyonla gerçekleştiğini ve bu şekilde dünyaya gelen bebeklerin daha sağlıklı olduklarını ve daha iyi emebildiklerini göstermektedir.

Doğum Doula Uzmanlarının Görevleri 

 • Doğumla ilgili planlarda aileyi seçenekler hakkında bilgilendirir ve seçimlerini destekler
 • Doğumunuzun başından sonuna kadar hamileyle birlikte olur 
 • Ailenin genel hastane prosedürlerini anlamasına ve bilinçli kararlar vermesine yardımcı olur
 • Doğumun çeşitli süreçlerinde evde ve hastanede gebeyi fiziksel olarak rahatlatır. 
 • Hamile ile ailesi ya da çevresindekilerle bir aracı olarak rol alıp, hamilenin sükuneti korumasına yardımcı olur
 • Hamileye güven aşılar her şeyin yolunda gittiğini farketmesini sağlar
 • Eşinize destek olup, onun istediği oranda doğum deneyiminize katılmasına yardımcı olur
 • Doğum yapan kadının ihtiyaç duyduğu kutsal ve mahrem alanı korumaya yardımcı olmak doula koçunun en temel görevidir. 

 

Doğum Doula Uzmanlığı Sertifikası Programına Kimler Katılabilir?

Doğum Danışmanlığı Sertifikası programı için herhangi bir mezuniyet şartı ve ön koşul aranmamaktadır. Türkiye ve dünyanın her yerinden dileyen herkes bu eğitime katılabilir.

 • Özel ve Kamu Hastanelerinde
 • Özel Poliklinik ve Muayene Merkezlerinde
 • Özel Sağlık Kuruluşu ve Merkezlerinde çalışabilir ya da kendi danışmanlık ( koçluk ) merkezinizi açabilir.

Kendi gebelik dönemini sağlıklı ve mutlu geçirmek isteyen anne adayları da doğum koçluğu eğitimine başvurabilmektedirler. Doğum koçluğu eğitimine katılarak hamilelik ve doğum süreçleri ile ilgili gereken tüm bilgi ve psikolojik destek verme yeterliliğine sahip olabilirsiniz. 

Doğum Doula Uzmanlığı Sertifikası Programına katılmak Doğum Koçu ( Doula Danışmanı ) olmak İçin 0530 354 96 66 numaralı telefondan bizlere ulaşabilir ya da yada aşağıdaki eğitim linkimize tıklayarak eğitime dahil olabilirsiniz.

Doğum (Doula) Koçluğu Eğitimi Sertifikası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Koçnet Akademi
Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Devam Et
0