Pilates Eğitiminin Çeşitleri Nelerdir? 6

Pilates Eğitiminin Çeşitleri ve amaçlarını şu şekilde açıklayabiliriz. Son zamanlarda gözde bir spor olan pilatesin amacı vücut kontrolünü sağlamak, beden gelişimine yardımcı olmak ve zinde bir yaşam sürmektir. Bunun yanında tabi ki her spor dalında olduğu gibi sağlıklı bir şekilde kilo vermek, istenilen kiloyu korumak ve rahatlamak için uygulanır.

Pilatesin ortaya çıkış amacının kişileri rehabilite etmek olmasından anlaşılacağı gibi kontrollü ve planlı egzersiz hareketleriyle yaş, cinsiyet ve kilo fark etmeksizin tüm herkes için uygun bir spordur. Uygulanan egzersiz vücudun merkezini güçlendirme odaklı olduğundan kişinin ruhsal ve bedensel olarak daha dinç olmasını sağlar.

Pilates fiziksel duruşu şekillendiren, vücut derisini gerginleştiren, boy uzamasında gelişimi etkileyen, vücudun büyük-küçük kas gruplarını çalıştıran ve eğlenceli müzik eşliğinde yapılan bir spordur.

Pilates Eğitiminin Çeşitleri Nelerdir?

Pilates, kullanılan aletlere ve Pilates malzemelerine göre gruplara ayrılmaktadır. Bu ayrımdaki temel unsur vücutta çalıştırılacak bölge veya kas grubuna doğrudan etki etmektir. Pilates çeşitleri kişinin seviyesine, esnekliğine, yaşına ve hatta hamile olması durumuna uygun hareketlere sahiptir. 

 • Mat Pilates

Mat Pilates de gerekli olan mattır. Bu mat 10 cm ile 15 cm kalınlığa sahiptir. Hem ağırlığının olmaması hem de istenilen her yere taşınması açısından oldukça pratiktir. Mat Pilatesin amacı omurganın düzenli çalıştırılmasını sağlamaktır. Mesela omurgaya binen yükü azaltmak, eğrilikleri düzeltmek, fıtık sorunun çözümü için yapılır.

 • Aletli Pilates

Pilates zaman içerisinde teknolojinin etkisi altında girmiştir. Pilatesin hareketlerinin çeşitlenmesine, hareket sayısının artmasına yardımcı olan ve kişinin bedenine göre makineler, aletler üretilmiştir. Aletli Pilates de hangi alet ön planda ve hareketler onun etrafında şekilleniyorsa ona göre isim almıştır.

Aletli Pilates Çeşitleri

 • Reformer

Aletli Pilatesin bir çeşididir. Pilates Reformer cihazı kullanılarak Pilates egzersizleri gerçekleştirilmektedir. Bu cihaz tekerlekler üzerine yerleştirilmiş bir düzlem hareket ettirilir. Yaylar yardımı ile hareket sağlanır. Bu yayların sıkılığı ve gerginliği farklı seviyelerde dirence sahiptir.

Pilates Reformer cihazı kilo, boy veya çalışma derecesine göre ayarlanabilir özelliklere sahiptir. Pilates Reformer çalışan bir kişi vücudunun bölümlerini çalıştırır. Bunun için vücudun sağ bölümü ve sol bölümü simetrik olarak çalıştırılabilir. Pilates Reformer sadece spor olarak yapılmaz. Aynı zamanda tıbbi tedavilerde mesela rehabilitasyon tedavileri için çok başarılı sonuçlar alınmaktadır.

 • Pilates Barrel

Omurgaları düzgün şekillendiren olarak anılmaktadır. Farklı yöntemlerin tek bir cihaz da birleştirilmesi ile insanlara farklı çalışma alternatifleri sunmaktadır. Pilates teorileri, egzersizleri bu yöntemde de geçerlidir. Pilates barrel, varil biçimi ve yan tarafında bulunan basamakların birleşimini ifade eder. Varil yüzeyinde ve basamaklar da daha çok esneme ve yanlara doğru esnemeye dayalı çalışmalar yapılır. Ayrıca açma germe hareketleri de ilave çalışmalardandır.

 

6 Comments

 1. Açıkçası pilates eğitimini online olarak duyunca biraz şaşırmıştım, arkadaşımın tavsiyesi ile sizinle irtibata geçmiştim.Arkadaşımın memnuniyeti bir yana sizin sıcak yaklaşımınız ve her konuda dürüst yaklaşıyor olmanız daha çok netleştirdi beni size karşı.Teşekkür ediyorum

  1. Rica ederiz Saide Hanım sertifikanız hayırlı olsun

   Koçnet Akademi
 2. Bilgilendirme ve eğitim sürecindeki desteğiniz için çok teşekkür ederim.

  1. Rica ederiz Özlem Hanım sertifikanız hayırlı olsun

   Koçnet Akademi
 3. Sertifikamın tam zamanında elime ulaşmış olması ve kapsamlı eğitim saatini içeriyor olması sebebiyle önceliği bana tanıdılar. Teşekkür ederimm

  1. Rica ederiz Rasim Bey iş hayatınızda başarılar diliyoruz

   Koçnet Akademi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Koçnet Akademi
Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Devam Et
0