Robotik ve Kodlama Nedir Ne İşe Yarar? Yorum Yap

Robotik ve Kodlama Eğitimini iyi anlayabilmek ve çocuklarımızı geleceğe hazır bireyler haline getirebilmek için kavramları iyi bilmek gerekir.

Robot: Sensörler yardımı ile ortamı algılayabilen, çevresinden bilgiler toplayan ve bunları yorumlayarak çıktı üreten aygıtlardır. Robotik ise bilgisayar, yazılım, kontrol birimleri ve makina alanlarının bir arada birbiriyle entegre olarak çalışmasıyla robotların belli bir amaç için kullanılmasını sağlamak amacıyla üretilmesini sağlayan bilim dalıdır. Bir başka ifadeyle robotik makine ve kontrol sistemlerini, bilgisayar, elektronik ve uzay bilimlerinin tümünü kapsayan bir ortak çalışma alanıdır.
Mekanizmaların tasarımı, kontrol edilebilmeleri için yapılarına elektronik donanımların eklenmesi, dijital ortamda kontrollerinin sağlanması ve belirli ortamlarda belirli koşullara göre çalışmaları sağlamak adına robotik makine, bilgisayar, yazılım, kontrol ve otomasyon, uzay ve havacılık, elektrik-elektronik gibi birçok mühendislik disiplinini bir arada toplaması gerekmektedir.

Robotik: Elektronik devreler yardımı ile kodlama dilleri kullanılarak ihtiyaç duyulan yönde komut verme işlemidir. Makine kontrol sistemi, bilgisayar gibi birçok alanda hayatımızın kolaylaştırmaktadır. Aynı zamanda çocukların eğitim ve sosyal hayatını olumlu etkileri bu konunun gelecek için ne kadar önemli olduğunu gözler önüne sermektedir. 

Robotik biliminin hızla ilerlemesi ve dünyamızın sürekli daha da dijitalleşmesiyle çocukların ve profesyonel düzeyde bu bilimle uğraşmayan insanların robotik sistemleri ve programlamayı öğrenebilmeleri için günümüzde robotik ve kodlama eğitimleri verilmektedir. Yurt dışında ve son yıllarda ülkemizde birçok okulda ve özel eğitim kurumunda STEM, STEAM ve STEM+A (Fen Bilimleri-Teknoloji-Mühendislik-Sanat-Matematik) gibi isimlerle bu eğitim programları verilmektedir. Öğrencilerin analitik düşünme kabiliyetlerini geliştirmek ve erken yaşta mühendisliğe karşı ilgi duymalarını sağlamak amaçlanmıştır.

Robotik ve Kodlamanın Hayatımıza Kattıkları

  • Çocukların analitik düşünme ve problem çözme becerilerinin gelişmesini sağlar,
  • Öz güvenlerinin artmasını ve kendilerini daha iyi ifade etmelerini sağlar,
  • Takım olarak çalışma konusunda da ciddi anlamda gelişmeler sağlar ve iletişim yönünden geliştirir,
  • Problem çözme konusunda farklı çözümleri daha hızlı bir şekilde üretmeyi başarırlar. Böylece çözüm odaklı kişiler olurlar,
  • Zihinsel olarak sağladığı gelişim sayesinde sadece bu alanda değil, eğitim hayatındaki diğer dersleri de anlamaları kolaylaşır. Böylece okulda daha başarılı bireyler olmaları sağlanır,
  • Grup olarak çalışma sayesinde sorumluluk bilinci kazanır ve aldığı sorumlulukları da yerine getirme konusunda ilerleme kaydetmesi olarak sıralayabiliriz.

Robotik ve Kodlama Eğitimi Sertifika Programına katılmak için 0530 354 96 66 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz. Ya da aşağıda linki tıklayarak satın alma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Robotik ve Kodlama Eğitimi Sertifika Programı

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Koçnet Akademi
Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Devam Et
0