Pilates Eğitimi İle İlgili Bilmeniz Gerekenler Yorum Yap

Pilates eğitimi ile ilgili bilmeniz gerekenleri ne yaptığından emin değilsen ilk kez egzersiz yapacaksanız başlangıç biraz göz korkutucu olabilir. Pilates vücudunuza bol miktarda yarar sağlar. Duruşunuzu geliştireceksiniz, bedensel olarak hizalanmanıza odaklanacaksınız ve gayet sıkı bir egzersiz yapmış olacaksınız. Mat veya aletli pilates çalışmakta aynı faydaları sağlamaktadır. Bilimsel olarak yapılan bir araştırma da sekiz hafta süren Pilates çalışması karnı güçlendirdiğini, esnekliği ve dengeyi arttırdığını kanıtlanmıştır.

  • Pilatesin iki farklı çeşiti; Mat ve Reformer 

Mat pilates, baskı noktalarınızı destekleyen, yoga matından biraz daha kalın bir mat üzerinde yapılan bir derstir. Reformer dersi ise, vücut direncinizi arttırarak şekillenmesini sağlayan ve bir ayak barı, yaylar ve askılarla geliştirilmiş sürgülü bir platformdan oluşan bir alette yapılır. 

Her iki ders tipi de, bitmeyen tekrarlar ve kas yorgunluğundan ziyade kontrol kavramı üzerinde yoğunlaşır. Pilates ile kaslarınız yer çekimine ve eğer Reformer ile ders yapıyorsanız yayların ve askıların direncine karşı çalışırlar ve böylece doğru kaslarınızı izole ederek güçlendirmiş olursunuz. Amacınız, yaptığınızı işe odaklanmak, işi aceleye getirmemek ve nefesinizi kontrol edebilmektir.

  • Ders esnasında kaslarınızın yandığını ve ertesi gün de ağrıdığını hissedersiniz.

Ağırlık kaldırma gibi yüksek yoğunluklu bir egzersiz yapmıyor olsanız da Pilates derslerinde vücudunuzu kaldırmayı gerektiren birçok hareket oldukça yorucu gelebilir. Pilates’in en klasik hareketi olan Yüz Kere’yi ele alalım. Core kaslarınıza odaklı ve 5 santimden daha az bir aralıkta yapılan bu hareket karın kaslarınızı yakacaktır. İyi bir eğitmenle çalışırsanız, bu zorlayıcı harekete daha rahat başlamanız için gereken modifikasyonu öğrenebilirsiniz.

  • Pilates üzerinize tam oturan kıyafetler ve çorapla yapılmalı

Pilates’te yere uzanmanızı ve bacaklarınızı kaldırmanızı gerektiren birçok hareket var. Pilates derslerinde üzerinize tam olarak oturan fakat hareketinizi engellemeyen kıyafetler seçmelisiniz. Bu sayede eğitmeniniz ve siz kendiniz de hareketlerinizi daha kolay takip edebilirsiniz, ayrıca Reformer’da çalışırken kayışlara ve bantlara takılma riskiniz azalır.

Pilates çıplak ayakla yapılabilir, ancak birçok uygulayıcı salonlarda çorap kullanmayı tercih etmektedir. Matta ya da Reformer’da kaymamak için, altında kauçuk bantları olan bir çorap bulmanız iyi olabilir.

  • Eğitmenler ve salonlar kendilerine özgü bir dil geliştirir. Dersler devamlı takip edilmeli

Bütün egzersiz tipleri gibi Pilates’in de kendine özgü bir terminolojisi var. Örneğin “power house / güç merkezi” vücudunuzun ortasını, hareketleri yapabilmek için gereken tüm gücü sağlayacak olan bölgeyi tarif eder. “Omurgayı yerden kaldırmak” her biri omuru yavaş yavaş hareket ederek doğrulmak anlamına gelir. 

Online ders izlerken en iyi yöntem, derslerinizi önceden izleyerek hareketleri biraz tanımak, böylece kendiniz yaparken daha alışık olarak takip edebilmektir.

  • Pilates çok yönlü bir egzersiz planıdır

Gideceğiniz stüdyo size sınırsız ders imkanı sunuyor olabilir ancak vücudunuzun dinlenme günlerine ihtiyacı olacaktır. Mümkün olduğunca düzenli bir şekilde Pilates yapılmalıdır.

Pilates kaslarınızı gerer, esnetir ve güçlendirir. Kendi başına yeterli bir egzersiz programıdır ama aynı zamanda yapmakta olduğunuz diğer spor türleri varsa onlar için de size büyük bir destek sağlar. Daha hızlı koşar, daha iyi yüzer ve daha ağır kaldırabilirsiniz.

Pilates Eğitmenliği Eğitimi Sertifika Programına katılmak için 0530 354 96 66 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz. Ya da aşağıda linki tıklayarak satın alma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Pilates Eğitmenliği Sertifika Programı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Koçnet Akademi
Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Devam Et
0