WISC-R Zeka Testi Eğitimi

WISC-R Eğitimi Yorum Yap

6-16 yaş grubuna yönelik uygulanan bir zeka testidir. Bu test bireysel olarak uygulanan bir testtir. Uygulama 1-1.5 saat sürer. Her alt testin soruları test talimatlarına uygun bir şekilde çocuğa yöneltilir ve çocuktan sorulan soruları yanıtlaması istenir. Uygulamadaki sözel bölüm, çocuğunuzun kelime ve ifade bazlı becerilerini ölçer. Bu bölümde genel bilgi, yargılama, aritmetik gibi alt testler vardır. WISC-R Testi’nin performans bölümü ise çocuğunuzun zihinsel resimlendirme, şekillendirme ve hizalama becerilerini ölçer. Tüm bu değerlendirmeler kesinlikle bir uzman tarafından yapılması gerekmektedir. Tesin uygulayıcısı mutlaka WISC-R Eğitimini tamamlayıp sertifikasını almış olmalıdır.

WISC-R Nasıl Uygulanır ?

Zeka testi Wisc R Testi bir oturum sırasında tek kişiye uygulanan bir testtir. Alt test soruları çocuğa test yönergelerine göre sorulur ve çocuktan soruları yanıtlaması istenir. Herhangi bir alt testin bozulması halinde yedek test uygulanır. Bireyin üç zekası yani performans, genel sözel aktiftir. Bazı alt testleri süreye tutularak olarak uygulanır.

WISC-R Zeka Testi Türkiye’de güvenilirliği ve geçerliliği en yüksek olan zeka testidir. En çok uygulanan testtir. WISC-R Eğitimini tamamlayan uygulayıcı nitelikteki kişilerce uygulanır. İkinci önemli etken ise; uygulama esnasında ortamın sakinliği, sadeliği çok önemlidir. Ölçümün hatalı olmaması için çocuğun dikkatini dağıtacak dış etkenler olmamalıdır.

WISC-R Testinde Puanlama

Testte 90 ve 110 arası normal IQ, 110 ile 130 arası parlak zeka, 130 ile 160 arası üstün zeka, 160’tan sonrası deha olarak değerlendirilir. 90 ile 70 arası donuk zeka dediğimiz bir alt puandır. 70’in altı zihinsel özre girer. Bunun devlet tarafından raporlanması ve uygun eğitim uygulanması gerekir. 70 ile 90 arasındaki kaynaştırma öğrencileri de bundan yararlanabilirler. Bu çocuklar devlet kurumlarından özel eğitim raporu alarak sağlıklı bir şekilde eğitim hayatlarına devam ederler.

WISC-R Neden Önemlidir ?

Wisc-r zeka testi sayesinde çocuklarımızın hangi alanlarda daha iyi performans gösterdiğini ve hangi mesleklere daha yatkın olduklarını görebiliriz. Bunların dışında, çocukta gözlenebilecek herhangi bir dikkat eksikliği veya öğrenme güçlüğü hakkında da bilgi alınıyor. Buna yönelik yönlendirmeler sağlanıyor.

WISC-R Eğitimi Nereden Alınabilir ?

WISC-R Eğitimi Türk Psikologlar Derneği’nden alınabildiği gibi üniversitelerden de alınabilmektedir. Koç Net Akademi olarak üniversite ile iş birliği içinde hazırlanan WISC-R Eğitim programımızla sizlerleyiz. Kaliteli eğitimimize, uygulama yapabileceğiniz test çantanıza sahip olmak için eğitim danışmanlarımıza ulaşmayı unutmayın.

Koç Net Akademi sitemiz üzerinden  WISC-R Sertifika Programına Katılmak için Hemen Ara... 0530 354 96 66 yada aşağıda yer alan linke tıklayıp eğitimi dahil olabilirsiniz.

WISC-R Zeka Testi Eğitimi Sertifika Programı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Koçnet Akademi
Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Devam Et
0